افراد شادتر زمان را بر پول ترجیح می‌دهند

اگرچه بی پولی یا کم پولی به عنوان یکی از سخت‌ترین و پرتنش‌ترین شرایط زندگی عنوان شده، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد افراد شادتر زمان را بر پول ترجیح می‌دهند. این تحقیقات نشان می‌دهد احساس شادی و خوشبختی ربطی به میزان پول افراد ندارد و آنچه موجب احساس شادی و خوشبختی در زندگی می‌شود دیدگاه‌های افراد درباره پول و زمان است. افرادی که ارزش بیشتری برای زمان خود قائلند بیشتر احساس خوشبختی می‌کنند و این احساس ربطی به مقدار پول آن‌ها ندارد.

محققان دانشگاه کالیفرنیا و پنسیلوانیا در یک نظرسنجی که بیش از ۴۴۰۰ نفر در آن شرکت داشتند، از شرکت کنندگان پرسیدند: کدام یک را ترجیح می‌دهید؟ پول یا زمان؟ سپس درباره میزان احساس خوشبختی از شرکت‌کنندگان سوالاتی پرسیده شد. پس از بررسی نتایج، تیم تحقیق به این نتیجه رسید که حدود ۶۴ درصد افراد خواستار به دست آوردن پول بیشتری بودند اما کسانی که زمان را برگزیدند، از نظر روحی افراد شادتری بودند. این بررسی نشان می‌دهد مهم نیست که افراد چقدر پول یا زمان دارند، بلکه این مهم است که پول یا زمان چقدر برای آن‌ها اهمیت دارد.

نتایج این تحقیقات در ژورنال Social Psychological and Personality Science به چاپ رسیده است. تیم تحقیق در توضیح یافته‌های خود گفت: احساس خوشبختی افراد بیش از آنکه به داشته‌های آنان وابسته باشد، به تعریف آن‌ها از آنچه مهم است بستگی دارد. بر اساس نتایج این نظرسنجی تفاوت‌های بسیاری بین افرادی که پول یا زمان را انتخاب کردند وجود دارد. به طور متوسط افرادی که زمان را انتخاب کردند، سن بیشتری داشتند و البته این انتخاب امری طبیعی است زیرا آن‌ها دوران کودکی و جوانی را که بهترین دوران زندگی است، پشت سر گذاشته‌اند، این افراد همچنین زمان بیشتری را به کار کردن اختصاص می‌دهند، به همین علت پول بیشتری دارند و در نتیجه زمان را به داشتن پول ترجیح می‌دهند.

کریستوفر اینگراهام از روزنامه واشنگتن پست پس از مطالعه نتایج این بررسی، از هال هرشفیلد، رئیس تیم تحقیق پرسید: آیا خوشبختی بیش از آنکه به عنوان عملکردی متاثر از نیاز به زمان تعریف شود، به عنوان مفهومی وابسته به پول تعریف می‌شود؟ طرح این سوال به این معنی است که افراد علی رغم تفاوت‌های درآمدی، هنگامی که زمان را بر پول ترجیح می‌دهند، بیشتر احساس خوشبختی می‌کنند.

به نظر می‌رسد نتایج این بررسی تاییدی بر تحقیق انجام شده در دانشگاه بریتیش کلمبیا باشد. در این تحقیق، محققان پس از بررسی ۴۶۰۰ شرکت کننده دریافتند که تفاوتی جدی بین افرادی که پول یا زمان را انتخاب می‌کنند وجود دارد؛ افراد مسن‌تر زمان را انتخاب کردند و به طور کلی نیز افرادی که زمان را به پول ترجیح دادند، احساس خوشبختی بیشتری در زندگی داشتند. نتایج مشابهی در مطالعات دانشگاه پنسیلوانیا به دست آمد، اما در این مطالعات، تاثیر عواملی چون سن و ثروت نیز مورد توجه قرار گرفت.

البته درباره اینکه در این مطالعه افراد زیر خط فقر نیز مورد بررسی قرار گرفته‌اند یا نه مطلبی به میان نیامده است. زیرا افرادی که برای رفع نیازهای اولیه زندگی خود مانند آب، غذا و مسکن می‌جنگند، احتملاً با داشتن امنیت مالی بیشتر احساس خوشبختی می‌کنند. در مطالعه‌ای که اخیرا انجام شد محققان دریافتند بین افسردگی دوران کودکی و فقر رابطه فیزیکی وجود دارد.

بنابراین اگر شما از نظر مالی قادرید نیازهای اولیه زندگی خود را فراهم کنید و اگر می‌خواهید شاد و خوشبخت زندگی کنید، بهتر است برای گذراندن زمان خود ارزش بیشتری قائل باشید زیرا افراد شادتر زمان را بر پول ترجیح می‌دهند

دوشنبه 14 اسفند 1402 , 23:56:46
لطفاً منتظر بمانید...